Cztery organizacje z terenu województwa podkarpackiego: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Trygon – Rozwój i Innowacja” oraz Fundacja Przestrzeń Lokalna sięgnęły po środki w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na realizację projektu pn. „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023”.
Projekt jest finansowany ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021- 2030, NOWEFIO 2021.
Projekt jest kontynuacją działania pn. „Akademia Aktywnych Obywateli – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne” realizowanego w latach 2014- 2016, działania pn. „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne” w latach 2017- 2020.
Głównym celem projektu jest wzrost wiedzy i umiejętności oraz promocja aktywnych postaw społecznych z zakresu realizacji oddolnych i partycypacyjnych inicjatyw w woj. podkarpackim.
Realizacja projektu:
- Opracowanie dokumentacji konkursowej (opracowanie regulaminu, kart oceny formalnej i merytorycznej, formularza wniosku).
- Promocja, działania informacyjne, ogłoszenie konkursu na mikrodotację.
- Powołanie Komisji Konkursowej, szkolenie dla ekspertów, ocena formalna i merytoryczna, wybór inicjatyw.
- Szkolenia, realizacja inicjatyw, monitoring, ewaluacja i rozliczenie inicjatyw.
- Rozliczenie Projektu.
W 2022 roku na inicjatywy lokalne, czyli zadania publiczne mieszczące się w katalogu sfer działalności pożytku publicznego wymienione w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zaplanowaliśmy przeznaczyć 620 900 złotych.
Planujemy również wesprzeć Realizatorów mini-dotacji monitoringiem, szkoleniami specjalistycznymi i doradztwem związanym z realizacją inicjatyw.
O grant mogą ubiegać się:
- Młoda organizacja pozarządowa– organizacja pozarządowa lub podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 UoDPPioW, która została wpisana do KRS lub właściwego rejestru nie wcześniej niż 60 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o mikrodotację. Ponadto, roczny przychód takiej organizacji za poprzedni zakończony rok obrotowy jej funkcjonowania nie może przekraczać 30 tys. zł.
- Grupa nieformalna– nie mniej niż trzy osoby, wspólnie realizujące lub chcące realizować działania w sferze pożytku publicznego, a nieposiadające osobowości prawnej. Grupa taka może ubiegać się o wsparcie realizacji lokalnego przedsięwzięcia mieszczącego się w sferze zadań publicznych określonej w 4 UoDPPioW wspólnie z inną organizacją pozarządową (tzw. patronem).
- Grupa samopomocowa– dobrowolny zespół osób, którego aktywne działanie skierowane jest na pokonywanie problemów oraz zmianę warunków życia jego członków. Jeżeli grupa samopomocowa nie posiada osobowości prawnej, wówczas wsparcie/Dotacja przysługuje jej na zasadach przewidzianych dla grup nieformalnych o ile w jej skład wchodzą przynajmniej trzy osoby, a działania mieszczą się w sferze pożytku publicznego. Jeżeli natomiast grupa samopomocowa działa w formie organizacji posiadającej osobowość prawną, to jeżeli spełnia warunki dostępu przewidziane dla młodych organizacji pozarządowych, może uzyskać właściwe dla nich wsparcie/Dotacje.
Grupa samopomocowa bez osobowości prawnej, może ubiegać się o wsparcie realizacji lokalnego przedsięwzięcia wspólnie z inną organizacją pozarządową (tzw. Patronem).
W roku 2022 przewidziane zostały cztery ścieżki realizacji inicjatyw:
I ścieżka - „Oddolne inicjatywy mieszkańców” – lokalne przedsięwzięcia na rzecz społeczności lokalnej. Wysokość dotacji do 4000 zł
II ścieżka – „Rozwój młodej organizacji”. Wysokość dotacji do 9000 zł
III ścieżka – „Wygraj w tysiąca” – lokalne przedsięwzięcia podejmowane przez młodzież w obszarze użyteczności publicznej. Ze względu na sytuację na Ukrainie ścieżka wstrzymana do odwołania.
IV ścieżka – „Mikrodotacje branżowe” – przedsięwzięcia na rzecz społeczności, których tematem przewodnim będą: „Prawo dla obywatela, Pomoc uchodźcom z Ukrainy”, „ Ścieżka ekologiczno-przyrodnicza”, „Moje miejsce”, „Ścieżka przeciwdziałaniu skutkom Covid-19”. Wysokość dotacji do 6000 zł.
Nabór do Konkursu w roku 2022:
- ścieżki „Oddolne inicjatywy mieszkańców”, Rozwój młodej organizacji”, „Mikrodotacje branżowe” – od 10 marca 2022 r. do 08 kwietnia 2022 r. roku, do godz. 16:00
- ścieżka „Wygraj w Tysiąca – młodzież w działaniu” – nabór zawieszony do odwołania
Ogłoszenie naboru w ramach pozostałych środków ze ścieżki Wygraj w Tysiąca zostanie ogłoszony w terminie późniejszym. Operatorzy dopuszczają dodatkowe terminy naboru w przypadku nie wyczerpania danej puli środków lub w przypadku zaistnienia takiej potrzeby wydłużenia terminu naboru.
Realizacja nagrodzonych inicjatyw odbywać się będzie w terminie 1 czerwca do 30 listopada 2022 r.
Wnioski należy składać poprzez przesłanie w wersji elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Poza dotacjami wnioskodawcy otrzymają wsparcie szkoleniowo – doradcze oraz promocję lokalnych inicjatyw.
W celu zasięgnięcia większej ilości informacji zapraszamy na powiatowe spotkania informacyjne, których terminy dostępne będą niebawem na stronie internetowej Projektu pod adresem: www.podkarpackie-inicjatywy-lokalne.pl w zakładce „Spotkania informacyjne”.
Więcej informacji na temat samego projektu oraz zasad uzyskać można na wskazanej stronie internetowej projektu : www.podkarpackie-inicjatywy-lokalne.pl w zakładce „Aktualności”.
oraz osobiście lub telefonicznie u Operatorów projektu w następujących podregionach:
Fundacja Fundusz Lokalny SMK: powiaty- stalowowolski, tarnobrzeski, mielecki, kolbuszowski i ropczycko-sędziszowski;
Sebastian Nabrzeski - koordynator ; tel.: 663 122 098; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”: powiaty-niżański, leżajski, przeworski, lubaczowski, jarosławski, łańcucki;
Damian Zakrzewski - koordynator; tel.: 790 688 622; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Lokalna Grupa Działania „Trygon – Rozwój i Innowacja”: powiaty - dębicki, strzyżowski, jasielski krośnieński, brzozowski;
Justyna Jacek – koordynator; tel.: 668 948 983; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Fundacja Przestrzeń Lokalna w Błażowej: powiaty - rzeszowski, przemyski, sanocki, leski i bieszczadzki;
Edyta Salnikow – koordynator; tel.: 667 048 313; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.